1xbet

Bahar Yürüyüşleri İçin 7 Harika Rota – Güçlü Başlık

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

İstanbul, Ankara ve İzmir'de gidilebilecek en sıra dışı 7 bahar yürüyüş rotasını uzmanların önerileriyle derledik. İlkbaharda insanlar birden fazla kapalı mekan yerine temiz hava alabilecekleri sakin yerlere gitmek isterler. Peki bahar yürüyüşleri için tercih edilebilecek rotalar neler? Özellikle büyük şehirler için bu kadar sakin yerler bulmak biraz sorun olabiliyor.

1xbet

yaya kitabın yazarı ve Food and Travel Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Melih Uslu; İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 büyükşehirde değerlendirilebilecek yürüyüş rotaları önerdi. Havalar esintili olmasına rağmen bahara girdik. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının olmadığı özellikle Cumartesi günü hafta içi günleri iyi değerlendirerek sevdiklerinizle kalabalıktan uzakta keyifli bir bahar yürüyüşü yapabilirsiniz. Uslu'nun teklif listesindeki pozisyonlar şöyle: Sadece 1-2 hafta sonra tamamen güneşli ama terletmeyen, kuş cıvıltıları ve çiçek kokularının her yeri saracağı bir döneme girmiş olacağız.

İlkbahar Mart ayında başlar ve Mayıs ayının sonuna kadar devam eder.
Bahar ayları ile birlikte bahar yorgunluğu denilen süreksiz bir rahatsızlık da gözlenir.
1 – KANLICA ​​ARASI – HISIV KASRI

#bir#

1xbet

Yürüyüşünüze yoğurdu ve rengarenk konak tipi konutlarıyla ünlü Kanlıca'da başlayıp Hidiv Kasrı'nda sonlandırabilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında gelip geçen gemileri izleyebilir, martılara simit atabilirsiniz.

2 – KÜÇÜKSU – KANDİLLİ

Bu rotalardan biri de Küçüksu-Kandilli arası. Küçüksu'da yürürken ünlü Küçüksu Kasrı'nın merdivenlerinde fotoğraf çektirebilir, ardından deniz manzarası eşliğinde nostaljik Kandilli sokaklarını keşfedebilirsiniz. İstanbul Anadolu Yakası bahar yürüyüşleri için en uygun rotalara sahiptir.

3 – POLONEZKÖY

1xbet

Daha çok piknik ve kahvaltı için ziyaret edilen Polonezköy'de orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Piknik alanlarını ve at çiftliklerini gezerek yürüyüşe köy meydanından başlayabilirsiniz.

4 – ALİBAHADIR – RİVA

Beykoz'a bağlı olan Alibahadır'dan İstanbul'un tatil bölgesi sayılan Riva'ya gerçek bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir köy olan Alibahadır'dan sonra her yerin yemyeşil olması temiz hava almak için bir avantaj. Alibahadır'ı ilk kez duyuyor olabilirsiniz.

5 – KINALIADA

İstanbul için önerilenler listesindeki son rota ise Kınalıada. Sakin ve küçük bir ada olan Kınalıada, özellikle 3 kilometrelik merdiveni ve eşsiz deniz manzarası ile ünlüdür.

6 – FOÇA

Akdeniz foklarının dünyadaki en büyük yaşam alanı olarak bilinen Foça, yürüyüş yolları ile de ünlü. Asırlık taş evleriyle göz dolduran Foça, İzmirliler için önerilen yürüyüş rotası listesinde yer alıyor.

7 – SAMANPAZARI

Bahar aylarında başkent Ankara'da yürüyüş yapmak için en uygun yerlerden biri Samanpazarı. Antikacıları, baharatçıları ve dar sokaklarıyla dikkat çeken Samanpazarı'nda otantik bir bahar yürüyüşü yapılabilir.

Bir cevap yazın