1xbet

Kilo Vermenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 15 Yolu – Güçlü Başlık

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

Özellikle yazın yaklaşmasıyla birlikte daha çok merak edilen ve araştırılan kilo vermek için basit kurallara dikkat etmeniz yeterli. İşte uzmanların önerdiği 15 etkili kilo verme yöntemi…

1xbet

Bunların yanı sıra suyun mikropları ve zararlı mikroorganizmaları idrar ve dışkı yoluyla vücuttan attığını da unutmamak gerekir. Metabolizmanızı hızlandırmak ve tokluk hissinin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız içilecek su miktarı günde 2,5 litreye kadar artırılabilir. 1- Bol su için
2- Uyku Düzeninizi Oluşturun
3- Düzenli fiziksel aktiviteler yapın
4- Düşük karbonhidratlı beslenin
5- Şekeri Hayatınızdan Tamamen Çıkarın
6- Sebze ve Meyve Tüketin
7- Öğün Boyutunu Azaltın
8- Yavaş yiyin ve iyice çiğneyin
9-Daha fazla protein tüketin
10- Şekerli içeceklerden ve meyve sularından kaçının
11- Lifli Ürünler Yiyin
12- Sade Kahve İçin
12- Yeşil Çay İçin
13- Yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın
14- Yatmadan Önce Yemek Yemeyin
15- Ağırlık kaldırma egzersizleri yapın

1- Bol su için

Metabolizmamızın sağlıklı çalışmasının en önemli kuralı yeterince su içmektir. Her sağlıklı birey gün içinde 2 litre su içmelidir. İçilen su miktarı gün içine yayılmalı, kısa sürede çok miktarda su tüketilmemelidir.

Yetersiz uyku iştah hormonlarını artırır ve gün içinde daha fazla yemek yemenize neden olur. Bunun için öncelikle uyku ve uyanma saatlerinin gece geç olmadan aynı olacak şekilde planlanması gerekir.

1xbet

2- Uyku Düzeninizi Oluşturun

Bilimsel araştırmalar, düzensiz uykunun insanların metabolizmasına olumsuz etkileri ile kilo alımına neden olduğunu gösteriyor. Yetişkinler için ortalama uyku süresi 7-8 saattir ve bu süre kişiden kişiye değişebilir.

Yürümek, koşmak, dans etmek, bisiklete binmek ve yüzmek kilo vermek ve vücudu sıkılaştırmak için yapılan başlıca aktivitelerdir. Kaslarınızı desteklemek için bu antrenmanları kuvvet-germe-denge egzersizleri ile destekleyin. Yapılacak egzersizlerle özellikle göbek yağlarının yakılmasında ve organlarınızın çevresinde birikme eğilimi gösteren ve metabolik hastalığa neden olan kalçaların eritilmesinde etkili olduğu görülür.

3- Düzenli fiziksel aktiviteler yapın

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve yağ yakmak için düzenli olarak fiziksel aktivite yapılmalıdır.

4- Düşük karbonhidratlı beslenin

Sağlığa faydası olan karbonhidratlar dışında hamur işlerinden alınan veya tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratlar tüketilmemeli. Yapılan araştırmalar sonucunda karbonhidratlar kan şekerinde ani yükselmeye neden olur ki bu da kişinin kendini acıkmasına ve kısa sürede kilo almasına neden olabilir.

Doğal olmayan tüm şekerli ürünleri bırakmak, çay ve kahveyi şekersiz içmeye alışmak gerekiyor.

1xbet

5- Şekeri Hayatınızdan Tamamen Çıkarın

Şeker ve tatlandırıcılar günümüzde kilo alımına neden olan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca diyabet, kalp hastalığı ve diğer birçok hastalığa neden olabilir.

Sebze ve meyveler hem çok besleyici hem de kilo vermenin yanında kişinin sağlığını koruyan ve olumlu yönde etkileyen besinlerdir. Ayrıca yüksek su içeriğine sahiptirler.

6- Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler çok az kalori ve çok lif ile kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır. Çoğu araştırma, sebze ve meyve yiyen insanların daha zayıf olduğunu gösteriyor.

7- Öğün Boyutunu Azaltın

Tabak boyutunu yani yediğiniz yemek miktarını küçülterek, alınan kalori miktarı otomatik olarak azalacaktır. Öğün boyutunu küçülterek ancak besin değeri yüksek öğünler yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Bu nedenle yavaş yeme kullanılmalıdır. Hızlı yemek kilo almanın en büyük nedenlerinden biridir. Yavaş yemek hem daha az kalori almanıza hem de sindirim sisteminizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Yavaş ve daha fazla çiğnemek, sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olacaktır.

8- Yavaş yiyin ve iyice çiğneyin

Yiyecekleri yeterince çiğnemeden yutmak, büyük sindirim sorunlarına yol açabilir.

9-Daha fazla protein tüketin

Kilo vermenin bir diğer yolu da protein tüketimini artırmaktır. Yüksek proteinli bir diyet, günde 80-100 kalori daha yakmak için metabolizma hızını artırır. Ayrıca günde 442 daha az kalori almanızı sağlar. Diyetinize (hiçbir şeyi kısıtlamadan) protein eklemek, kilo vermenin en kolay, en etkili ve en lezzetli yollarından biridir.

10- Şekerli içeceklerden ve meyve sularından kaçının

Sıvı haldeki şeker sağlığa zararlıdır. Meyve suları, kola ve alkolsüz içecekler gibi şekerli içecekler kadar kalorilidir. Örneğin bir çalışmada her gün bir porsiyon şekerli içecek tüketen çocuklarda obezite riskinin %60 arttığı tespit edilmiştir. Bunun meyve suyu için de geçerli olduğuna dikkat edilmelidir. Bilimsel araştırmalar, şekerli içeceklerin en kalorili besinler olduğunu gösteriyor.

Salatalarınıza fasulye ekleyerek, kahvaltıda yulaf yiyerek veya lif açısından zengin kabuklu yemişler ve tohumlar yiyerek lif alımınızı kolayca artırabilirsiniz.

11- Lifli Ürünler Yiyin

Lif, sebzeler, meyveler, fasulyeler ve tam tahıllar gibi ürünler dahil olmak üzere sağlıklı gıdalarda bulunur. Çalışmalar, daha fazla lif açısından zengin yiyecekler tüketmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

12- Sade Kahve İçin

Koyu kahve hakkında çeşitli iddialar ileri sürülse de koyu kahve ya da şeker, krema ve aroma içermeyen Türk kahvesi tüketmek yağ yakımını %30 oranında artırıyor. Metabolizmayı hızlandıran kafein aynı zamanda antioksidanlar da içerir.

Ancak yine de günde 2-3 bardaktan fazla içilmemesi önerilir. Az miktarda kafein içeren yeşil çay, yağ yakımını arttırmaya yardımcı olur.

12- Yeşil Çay İçin

kahve gibi yeşil çayın da birçok faydası vardır, bunlardan biri de kilo vermemize yardımcı olmasıdır.

13- Yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın

Kilo vermenin püf noktalarından biri de diş fırçalamaktır. Diş macununda bulunan nane aromasının iştahı kestiği ve özellikle akşam yemeğinden sonra yatmadan önce atıştırmayı engellediği bilinmektedir.

Yatmadan önceki iki saat ve ideal olarak akşam 7'den sonra hiçbir şey yenmemesi uzmanların ortak görüşüdür. Araştırmacılar, gece geç saatte yenen bir yemeğin vücudun yavaşlaması gerektiğinde yüksek alarm durumuna geçmesine neden olduğunu bulmuşlardır.

14- Yatmadan Önce Yemek Yemeyin

Yatmadan en az 2 saat önce yemek yenilmemelidir.

Bu nedenle kas kütlesini korumak için ağırlık kaldırmak çok önemlidir.

15- Ağırlık kaldırma egzersizleri yapın

Diyet yapan kişilerde kas kaybı ve metabolizmanın yavaşlaması görülebilir. Diğer bir etkisi de yağ yakmanıza yardımcı olması ama asıl amaç kas kütlenizi korumak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır.

Bir cevap yazın