Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Noel Nasıl Kutlanır?

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

Sevgili okuyucular, son zamanlarda pek çok tv programında ve haberde yer alan ve duymaya alıştığımız "Noel" kelimesinin köküne ineceğiz. Bunun yanı sıra yılbaşı nedir, yılbaşı ne anlama gelir, yılbaşı ne zaman yapılır, yılbaşı neden kutlanır ve nasıl kutlanır gibi bilgileri öğrenip donatacağımız yazımıza hoş geldiniz.

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Önce "Noel" kelimesinin köküne ve nereden geldiğine bakalım…

Ayrıca Fransa coğrafyasına hakim olan Galya toplumlarının dilinde yeni anlamına gelen noio ve güneş anlamına gelen hel kelimesinin de Yeni Güneş anlamına geldiği tahmin edilmektedir. İşin özüne inmek gerekirse, Latin dil ailesine evrildi ve Noel oldu. Fransızcada haber veya yeni anlamına geldiği düşünülen nouvelle kelimesinden türediği düşünülmektedir. Noel kelimesi Latincede doğum anlamına gelen Natalis kelimesinden gelir fakat güzel Türkçemizde bu kelime Fransızca kaynaklardan Noël kelimesi ile geçmiştir.

İngilizce ve İngilizcenin hakim olduğu coğrafyalarda Noel kelimesi yerini Noel'e bırakmıştır. Yunanca Mesih anlamına gelen Christos kelimesi ile Latince gönderme anlamına gelen Messa veya Missa olarak ifade edilen kelimenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

hızlı navigasyon

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Peki Bu Noel'e Ne Diyorlar ve Ne Zaman Kutlanıyor?

Peki, Bu Noel Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Noel kelimesinin etimolojisini inceledikten sonra sıra doğasına geldi…

Hristiyan inancına sahip toplumlarda yılın her 25 Aralık günü Hz. İsa'nın doğumu olarak kutlanır. Yılbaşı yerine farklı ifadeler kullanılabilir. Örneğin; Hz. Noel, İsa'nın Doğuşu Bayramı, Kutsal Doğuşu veya Müjde Bayramı gibi isimlerle de çağrılabilir.

25 Aralık'tan önce yani 24 Aralık'ta başlayan eğlence ve kutlamalar bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam ediyor. Ortodoks kiliselerinde bir fark var. Hristiyan nüfusun yoğun olduğu ve Noel'i – Tam Dosya – kutlayan birçok ülkede 24 Aralık ile 1 Ocak tarihleri ​​arasında yılbaşı tatili ilan edildi. Ancak ülkemizde yeni yılın ve yeni takvimin başlangıcı olarak sadece 1 Ocak tatil ilan edildi. Ortodoks kilisesinin kullandığı Jülyen takviminde 25 Aralık, Miladi takvimde 6 Ocak'a denk geldiğinden, 6 Ocak Noel olarak kutlanmaktadır. Noel Günü 25 Aralık'ta tüm Hıristiyanlar tarafından kutlanır. Bu nedenle ülkemizde sıklıkla karıştırılan Yeni Yıl ve Noel kavramları sorunlu olabilmektedir.

Çoğu Hristiyan toplumunda kutlamalar, yeni yılın gelişiyle birlikte 24 Aralık ile 1 Ocak arasındaki dönemi ve tatillerin 1 Ocak'ta yılbaşı ile birleştirilmesi sürecini kapsıyordu.

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Noel Nasıl Kutlanır? Bu süreçte aile yemekleri yenir ve yemek sofralarında bol bol hindi ikram edilir.

Bir cevap yazın