Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Yeşilçam Filmlerinde En Çok Kullanılan Mekân ve Mekânlar – Güçlü Manşet

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

Türk Sinemasının unutulmaz sinemalarının birçoğunda birebir mekan ve sokaklar kullanılmıştır. Bir kısmı dönemin ünlü isimleri tarafından sinemalara kiralanan bu yer ve mekanlar seyircilerin her zaman ilgisini çekmiş ve ilgilerini çekmiştir. Yeşilçam sinemalarında en çok kullanılan mekan ve mekanları haberimizde derledik.

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Görüldüğü anda hikayesine dair mesajlar vermeyi başaran bu pozisyonlar, değişen görünümleriyle de o günlerin izlerini taşımaya devam ediyor. Binlerce filmin çekildiği, hikayelerinde ve çekildikleri mekanlarda İstanbul'un sayısız izini taşıyan Yeşilçam'da belli pozisyonlar hep başka yerlerde durdu. Toplamda 4 mahalle Yeşilçam sinemalarının en çok kullanılan mevkileri olarak biliniyor. Bunun en büyük sebebi ise mevcut nostaljik ve özgün yapıları olarak gösteriliyor.

Fatih en çok tercih edilen ilçe olarak dikkat çekiyor.
O dönemlerin izleri Sarıyer ve Fatih'te halen görülebilmektedir.
#1 HAYDARPAŞA

#bir#

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

Filmlerin en çok kullanılan mekânlarından biri olan Haydarpaşa, köyden kente ilk gelişin simge yapılarından biri olmuştur. Durağı görmek isteyenler için tam adresi şu şekilde: Rasimpaşa / Kadıköy.

#2 FATİH – CAN KURTARMA – UNKAPANI

Birçok sinema salonunda yerini almış olan Cankurtaran Mahallesi, daha çok Kemal Sunal'ın komedi filmleriyle anılır. Ancak Unkapanı da yine sinemalarda kendisine sık sık yer bulan pozisyonlardan biri olmuştur.

#3 EROL TAŞ KAHVE

Grand Pasha Metropol Bonus Kazanın

No:7 / Fatih En bilineni Yüz Numaralı Adam'dır. Kahvehanenin tam adresi ise şu şekilde: Cankurtaran Meydani Sokak. Bugün tam anlamıyla Yeşilçam Müzesi sayılabilecek ve kafe olarak işletilen bu mekan sanatçı Erol Taş'a ait olup bazı sinemalarda kullanılmıştır.

# 4 FATİH'TE SURLAR

Cüneyt Arkın'ın başrol oynadığı tarihi sinemalarda bu duvarlar sıklıkla kendine yer bulmuştur. Surların bugün de ayakta kalmasıyla Fatih, sinemalarda en çok tercih edilen konum olarak listelerde yer alıyor.

Sayfa #5

Beyoğlu'na bağlı olan Cihangir Mahallesi de tıpkı Cankurtaran Mahallesi gibi birçok unutulmaz sinemaya ev sahipliği yapmış bir yer. Cihangir'de Adile Naşit adlı bir sokakta yer almaktadır.

#6 SARIYER

Eski hali fotoğraftaki gibi olan Sarıyer, Türk Sinemasında en çok kullanılan 3 semtin ortasında yer alıyor. Eski dükkânları ve konakları birçok sinemaya ev sahipliği yapmıştır.

Bir cevap yazın